Türk Plastik Satış Reklam Platformu
 
Tanımı ve Tarihçesi
plastik, plastiğin tanımı, polimer, monomer, plastiğin tarihi, plastik hammadde,

« Nasıl reklam verebilirim Polimer Malzemeler Ve Özellikleri »

Plastik Nedir ?

Plastik latince "plasticus" kökenli olup, el ile yoğurulabilen, biçim verilebilen anlamındadir. Teknoloji diliyle makro moleküllerin kullanılmasına dayanan, isi ve basınç etkisiyle biçimlendirilebilen yapay organik maddelerdir.

Isı ve Basınç etkisiyle biçim verilen, organik veya sentetik olarak maddeye plastik denir. Plastik, karbonun (C) Hidrojen (H), Oksijen (O),azot (N) ve diğer organik ya da inorganik elementler ile oluşturduğu Monomer adı verilen, basit yapıdaki moleküllü gruplardaki bağın koparılarak, Polimer adı verilen uzun ve zincirli bir yapıya dönüştürülmesi ile elde edilen malzemelere verilen isimdir.Örneğin; Etilen bir monomerdir. Bu Monomerden oluşturulan polimer olan Polietilen ise polimerdir. En çok kullanılan Plastiklerin başında gelir.

Tanımdan anlaşılacağı üzere Plastikler doğada hazır bulunmaz, doğadaki elementlere insan tarafından müdahale edilmesi ile elde edilir. Elde edilmesi belli bir sıcaklık ve basınç altında katalizör kullanılarak Monomerlerin reaksiyona sokulması ile olur. Plastik ilk üretildiğinde toz, reçine veya granül halde olabilir. Genelde plastikler petrol rafinerilerinde kullanılan ham petrolün işlenmesi sonucu arta kalan malzemelerden elde edilir. Yapılan araştırmalara göre yeryüzündeki petrolün sadece % 4 lük bir kısmı plastik üretimi için kullanılmaktadır.

Binlerce plastik türü olmakla birlikte bunları sıcakta sertleşen ve sıcakta kalıplanan plastikler olmak üzere iki ana grupta toplamak mümkündür. Sıcakta kalıplanan plastikler erirler ve istenilen şekle girerler. Her defasında soğurken sertleşirler. Sıcakta sertleşen plastik ısıtıldıktan ve tekrar şekil verdikten sonra tekrar ısıtılınca şekil değiştirilmez.

Tarihi

Ilk yari-sentetik plastik bir kaza sonucu kesfedilmistir. 1848 yilinda Isveçli kimyaci Christian Friedrich Schoenbein (1799-1868) sülfürik ve nitrik asit karisimini laboratuarda kaynatmaktadir. Karisim yere dökülür ve Schoenbein pamuktan yapilmis önlügü ile yeri siler, önlügü suyla durular ve kurumasi için sicak sobanin üstüne asar. Önlük kuruduktan hemen sonra birden alevler saçarak yanar ve kül olur. Artik nitroselüloz (guncotton) kesfedilmistir.

1862'de Alexander Parkes, Parkesine markasıyla ilk insan yapımı plastiği icat etmiştir. Parkesine nitrik ve sülfürik asitlerde çözünen ve bitkisel yağ ile karıştırılan pamuklu iplerden yapılmıştı.

1868'de Amerikalı John W. Hyatt Selüloz Nitrat ile Kafur maddesini karıştırarak Sentetik Plastik elde etmiştir. Bu maddeden, düğme, taraf, bilardo topları imal edilmiştir.

1909'da Amerikalı, Leo Ho Baekeland Bakalit olarak bilinen Fenol Formaldehit polimerini bulmuştur.

1935 yılına Naylon maddesinin bulunması ise bir devrim niteliğindedir. Bu sıralarda Polivinilklorür (PVC) ve akrilik plastikler de yapılmış ve kullanılmaya başlanmıştır.

1938 yılında icat edilen teflon ise, metallerin yerini alacak özelliklere sahiptir. Tetrafloretilen buharından yüksek basınç altında ele geçen beyaz pudradan elde edilen teflonun 800°C sıcaklığa dayanıklı ve oldukça mukavim ve esnek olması, kullanma sahasını genişletmiştir.

1950 yılına gelindiğinde ise, Federal Almanya?da Karl Zevger isimli araştırmacı düşük basınç altında kolay elde edilebilen yüksek mukavemetli polietilen plastikleri üretti.


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Polipropilen (PP)
Polistiren (PS) ve Polipropilen (PP) Geri Kazanımı
Termoplastikler
Polivinil Klorür (PVC) Ve Vinil Kopolimerleri
Polivinilklorür (PVC) Geri Kazanımı
Polimer Malzemeler Ve Özellikleri
Masterbatch

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Polietilen (PE)
Polietilen (PE)

Polietilen Alçak ve Yüksek Yoğunluklu Polietilen Molekül yapısının ayarlanması ve katkı ilavesi ile istenen özelliklerde PEler elde etmek mümkündür. Sağlamd...

Tanımı ve Tarihçesi
Tanımı ve Tarihçesi

Plastik Nedir ? Plastik latince \"plasticus\" kökenli olup, el ile yoğurulabilen, biçim verilebilen anlamındadir. Teknoloji diliyle makro moleküllerin kullanılmasına da...

Termoplastikler
Termoplastikler

Termoplastikler; ısıtıldıklarında yumuşayan, soğutulduklarında tekrar sertleşen plastik grubu. Zincir içinde kovalent, zincirlerarası van der Waals bağlara sahiptir. ...

Polimer Malzemeler Ve Özellikleri
Polimer Malzemeler Ve Özellik...

Polimer Malzemeler Polimerler molekülleri yüksek molar kütlelere sahip ve çok sayıda birbirini tekrarlayan elemandan meydana gelen moleküllerdir. Bu malzemeler hem doğa...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz